چند اشتباه فاحش در معماری تئاتر شهر که منجر به نابودی تئاتر شد چند اشتباه فاحش در معماری تئاتر شهر که منجر به نابودی تئاتر شد اکبر نجفی / عکس: tasnimnews.com pic/9a70ab6c-7419-41c0-949d-7330ebe04a5bCity_Theater_of_Tehran_-_1971.jpg تئاتر شهر,تئاتر,تهران اکبر نجفی / عکس: tasnimnews.com اکبر نجفی / عکس: tasnimnews.com
اشتراک گذاری
ورود منتفدین
چند اشتباه فاحش در معماری تئاتر شهر که منجر به نابودی تئاتر شد

چند اشتباه فاحش در معماری تئاتر شهر که منجر به نابودی تئاتر شد

چند اشتباه فاحش در طراحی تئاتر شهر که در طول سالها از چشمان منتقدین و متخصصین عرصه طراحی به دور مانده است.
راستش وقتی چشمم به بنای گرد تئاترشهر افتاد با خودم گفتم که هرچند این بنا شبیه برج طغرل است و پا به پای تالار بکمن کالیفرنیا دوام آورده و زیباست اما از حق نگذریم بی عیب هم نیست.
در این یادداشت کوتاه به عیوب این بنای هنری اشاراتی خواهم کرد تا شاید تاثیرگذار باشد و اصلاح گردد.

از اولین ایرادات این بنا جانمایی و انتخاب مکان برای ساخت سازه ای است که قرار است روزی میراث ملی باشد.
از علی سردار افخمی که ادعای شاگردی هوشنگ سیحون را دارد بعید است که در طراحی، چنین آبروبر ظاهر گردد و تمام اندوخته هنری دهه چهل و پنجاه را زیر سوال ببرد.
من مانده ام که یکی نبود به این معمار بگوید ، برادر من ، کدام دیوانه کنار مترو و صدای سوزن های قطار و هواکش های تونل مترو ، بنایی می سازد که قرار است روزگاری میراث ملی باشد؟
اصلا مترو به درک ، چرا برای دستفروشان سر چهارراه مزاحمت ایجاد کرده ای ؟ آخر مگر در هیایوی فروش سیب زمینی آب پز و شلوار لاغری و هندزفری جای تئاتر بازی کردن است ؟ اصلا انگار شما از همان اواخر دهه پنجاه درصدد این بودید که با تجمع مشتی هنرمند برای کسب و کار مردم و چرخه اقتصادی مملکت مشکل ایجاد کنید. قطعا برات مشکل پیش آمده کسگم والا همه می دانند که چهارراه ولیعصر از زیرگذر عابر پیاده بگیر تا دالان مترو و محوطه پارک دانشجو جای کسب و کار دستفروشان است .
معمار جان،باز اینها قابل تحمل است ، اما جا بهتر از پارک دانشجو نبود ؟ البته از این موضوع بگذریم چون من به شدت حامی حقوق ترنس های عزیز هستم و می دانم که بندگان خدا از زور بی کسی به پیرامون تئاتر پناه آورده اند و به خودی خود از حقوقی برخوردار نیستند پس همان بهتر که در این یادداشت کاری به کارشان نداشته باشیم تا حداقل آتش بیار معرکه نباشیم .
معمار علی سردار افخمی بنا به گفته شهود ساخت سازه تئاتر شهر پنج سال به طول انجامیده و من در تعجبم که تو چطور در این پنج سال آن مسجد بی پنجره را کنار بنا ندیده بودی؟ آخر مگر می شود در کنار یک بنای فرهنگی ، بنای فرهنگی دیگری ساخت؟ 
حداقل می رفتی یک چهارراه آنطرف تر تا مزاحم آشپزخانه مجتمع فرهنگی بی پنجره کنارت نباشی.
معمار عزیز ، بی تعارف بگویم وقتی همه اینها را کنار هم می گذارم به این نتیجه می رسم که تو قطع به یقین قصد نابودی تئاتر را داشتی والا اگر اندکی عقل داشتی وسط آن همه بلبشو بنای تئاتر شهر را نمی ساختی .

پ . ن : به نظرم بابت این فاجعه بهتر است تمامی شهرداران تهران از همین حالا تا یکصد سال آینده بلافاصله بعد از گرفتن حکم استعفا بدهند . من فکر می کنم با توجه به شرایط موجود اگر تهران به صورت خودگردان و توسط مردم اداره شود به مراتب نتایج بهتری خواهد داشت .
اکبر نجفی
نویسنده، کارگردان و منتقد تئاتر

از اینکه سایت ما را انتخاب نموده اید خوشحالیم .ما سعی نموده ایم در این سایت به بررسی و نقد فیلم های روز دنیا و سینمای ایران بپردازیم که شما عزیزان می توانید با ما در تماس باشید .

پرسش و پاسخ


برو بالا
0px
بازتاب