اشتراک گذاری
ورود منتفدین

اتاق تاریک / روح الله حجازی - نقد پوستر و ضدیادداشت

معرفی فیلم

خلاصه فیلم:

فرهاد و هاله فصل جديد زندگی خود را آغاز كرده اند و اين سرآغاز تغييرات ديگری است كه آنها را در مواجهه با مسائل جديدی قرار می دهد


عوامل فیلم:

نويسنده، تهيه كننده و كارگردان؛ روح الله حجازی/ مديرفيلمبرداري؛ پيمان شادمانفر/ مديرصدابرداري؛ حسين بشاش/ طراح چهره پردازي؛ عباس عباسي/ مدير برنامه ريزى و دستيار اول كارگردان؛ اميد عليازي/ طراح صحنه؛ بهادر حسين زاده/ طراح لباس؛ مرواريد كاشيان/ فيلمبردار؛ اديب سبحاني/ دستيار اول فيلمبردار؛ مرتضي سبحاني/ مديرتداركات؛ امير اسكندري/ منشي صحنه؛ دنيا راد/ عكاس؛ امیرحسین شجاعی/ مشاور رسانه اي؛ آريان اميرخان


بازیگران: 

ساعد سهیلی, ساره بیات, امیررضا رنجبران, مروارید کاشیان, ژیلا دائی, محمد امامی, سید علیرضا میرسالارینقد پوستر

✍️ سیاوش محصصی

"انحراف به فرامتن"

پوستر، همه‌چیز دارد و هم هیچ. تا حدودی می تواند با زبان بی زبانی دوکلمه از فیلم بِگوید و این خوب است، وقتی از تصویر می گذرم و میرسم به فُونت،حالا دیگر نه تنها خوب نیست که اَبلهانه‌ست. این فُونت دَری وَری که نه به لَحن فیلم می خورد ونه عنوان آن ونه در قَد و قَواره فیلمسازش است، چه دردی از پوستر دوا می کند؟ هیچ. تنها حس مخاطب را گمراه می کند که با یک ساینس فیکشن جِنایی روبروست. در صورتی که حتم دارم خودِ طراح نمی داند این فونت از کجا می آید؛ برای همین تصویر نه چندان خاموش پوسترش که در شُرف دادن فیلم است با آن "دارک" احمقانه بر باد می دهد و لحن پوستر، فرمی که داشت میگرفت؛ همه نابود می شود. این دارک انقدر بولد است که حتی اگر نخواهیم به آن نگاه کنیم - محال استضدیادداشت

✍️ سید محسن باقری

"اگه گیگیلت رو دیدن به بابا بگو!"

 می توانست سِیر جدی بحث تجاوز به کودکان که بحث روز و مهمی ست، ادامه دهد و به فیلمی باشرف و معمولی نام گیرد-اما قعلا که تُهی از این است! 

 گیگیلی را که قبلا در می آوردند و به جای نامعلومی شوت می کردند جناب فیلمساز عزیز. ممنون که واژه گیگیل را به شوشول تبدیل کردید و نوستالژی های طنز ما را ارتقا دادید. ادعای روانکاوی پیشکش؛ بالاخره ما نفهمیدیم، در این درام شبه هیچکاکی مُضحک شما، رَوان پیدا می شود بکاویم یا خیر. این از آن زن که از نرده ها آویزان می شود و میل به خودکشی! آسیب شناسی احمقانه ای که صرفا با یک کتاب خوانی سر و ته اش را هم می آورد؟ - نام کتاب اسکولیسم نبوده آیا؟ 

 آن کودک نیمچه خل و بامزه اش را چرا به یک نام فیلم روانیدی! جناب حجازی؟ واقعا روانیدی یا ما باید بِروانیم؟ اتاق تاریکت کو؟ آن بچه در اتاق تاریک چه کرده یا چه با او می کنند! که نیمچه خل مادرزادی جلوه می کند؟ بی خیال روح الله جان شما فیلمنامه ننویس برادر. کجاست آن فیلمنامه نویس طالب آبادی ات که آباد کند این طالبی زده ات را !

 آن خواهرزاده ساره بیات را چرا نیمچه بیمار جنسی رها کردی؟ بابا شما را به خدا چه می شود - یکبار هم که شده، بنشینی و هیچکاک را درست ببینی. آن تعلیق احمقانه سگ سورئال را دیگر کجای دلمان بگذاریم. سگ به مرد تجاوز کرده یا گیگیلی اش را لیس زده بود که اینچنین از لیس زدن صورت خود توسط کودک خود عصبی می شود و متوهم. 

 تم تجاوز را چرا اینچنین ابلهانه به قضاوت کشاندی برادر؟ این قضاوت را کدام اَبلهی به سینمای ایران آورد که درباره هر چه می نویسند، قضاوت می شود تم اصلی اش، در باب موضوع تجاوز به کودکان هم قضاوت ! اینچنین سواستفاده کنیم ؟!

 بس کن تو را به خدا روح الله جان ... نگذار اندک قاب بندی هایت تا این فیلمنامه نویسی بدت به قهقهرا و لقاء نداده آستینی برای زوج فیلمنامه نویس خویش برگزینی. بیش از این نمی گویم چون هنوز در تو راه نجاتی می بینم. انشالله سال بعد سگِ سورئالت، فیلمنامه ات را لیس بزند تا بی فیلمنامه شوی ... 

مارا به خیر ... / مواظب سگت باش!


از اینکه سایت ما را انتخاب نموده اید خوشحالیم .ما سعی نموده ایم در این سایت به بررسی و نقد فیلم های روز دنیا و سینمای ایران بپردازیم که شما عزیزان می توانید با ما در تماس باشید .ستاره ها ملاک خوبی و بدی آثار نیست. فقط نقد است که فیلمها را ارزیابی می کند.

ارسال بررسی


برو بالا
0px
جشنواره فجر