اشتراک گذاری
ورود منتفدین

چرا هفت رشیدپور بدترین سری این برنامه است؟ - نویسنده: سینا لسانی

دو قسمت نخست ویژه‌ برنامه هفت امسال برای جشنواره فجر، مأیوس کننده بود. در ادامه به طور خلاصه چند نکته حائز اهمیت از ضعف و کمبود های فصل جدید را مرور می‌کنیم.


۱- دکور بسیار سطحی یادآور برنامه های مناسبتی چون ماه عسل اما نازل تر از آن ها و کاملا بی ارتباط با فضا و مدیوم سینما (دکور دوره افخمی را به یاد آورید که با ایجاد فضایی دنج چون کافه و چیدمان قاب های شیک و در شأن، چه پیوند ناگسستنی با سینما داشت) 


۲- آیتم ها یکرنگ و بی رمق، نه تنوع دوره جیرانی، نه نوآوری دوره گبرلو و نه جنجال برانگیزی دوره افخمی را داشتند. و تنها آیتم هایی کوتاه، محافظه کارانه و قابل پیش بینی بودند.


۳- رضا رشیدپور به عنوان شخصی که در سینما صاحب نظر نیست (کاری با رشته تحصیلی‌اش نداریم حال می‌خواهد کارگردانی خوانده باشد، شعر گوید یا خلبانی کند این ها فقط به درد خودش می‌خورد نه ما!) ماهیت برنامه را تغییر داده و برنامه هفت را از یک مجله تخصصی سینمایی به سردبیری یک شخصِ قابل، به برنامه‌ای تاک شو با حضور یک مجری معمولی تقلیل داده است.


۴- به سبب حضور فردی غیرسینمایی در رأس کار، حضور اشخاص مهم در این عرصه نیز بی‌ثمر گشته. نکات مفید و سوال های حیاتی مطرح نمی‌شود و بحث به بیراهه می‌رود. (بخش اعظم گفتگو با حمید نعمت اللّٰه ، امین حیایی و هادی مقدم دوست صرف صحبت های گزاف و بی مورد در رابطه با مُد و لباس گشت)


۵- دادن گوی و میدان به دست رشیدپور، تغییر در عوامل سازنده، ریزش در تیم متخصصانِ متفکر، کوشش در جداسازی از فصل پیشین و دلایل ریز و درشت دیگر دست به دست هم داده‌اند تا زمان واقعی رسیدگی به فیلم های جشنواره و برپایی میزنقد به حداقلِ ممکن کاهش یابد. آن مدت کوتاه مختص نقد و بررسی هم تبدیل به بحثی بی چالش و ریویو واری می‌شود که به خاطر دخالت های نا به جای مجری نافرجام مانده و حتی از آن نتیجه یک ریویو نیز حاصل نخواهد شد.


شاید تنها نکته مثبت سری جدید برنامه هفت، حضور یک منتقد زن (خانم آنتونیا شرکا) برای نخستین بار در رسانه بود. امیدوارم این اتفاق ثمر گردد که بانوان محترم به تکاپو افتند. و قلم در دست گرفته و نوشتن را از سر گیرند تا فضای مطبوعاتی سینمای کشور انشااللّٰه از مطلق الرجال خارج گردد.


از اینکه سایت ما را انتخاب نموده اید خوشحالیم .ما سعی نموده ایم در این سایت به بررسی و نقد فیلم های روز دنیا و سینمای ایران بپردازیم که شما عزیزان می توانید با ما در تماس باشید .ستاره ها ملاک خوبی و بدی آثار نیست. فقط نقد است که فیلمها را ارزیابی می کند.

ارسال بررسی


برو بالا
0px
جشنواره فجر