اشتراک گذاری
ورود منتفدین
بازتاب نقدزی به صدا و سیمای دیمی / ماجرای عدم پخش یکی از برنامه های دورهمی

منتقد : محمد افشاری     (مشاهده پروفایل)بازتاب نقدزی به صدا و سیمای دیمی / ماجرای عدم پخش یکی از برنامه های دورهمی

بسم رب المستضفعین

✍🏻 محمد افشاری

صدا و سیمای «دیمی»

 در ماههای نه چندان دور، تبلیغات گسترده ای در یکی از برنامه های صدا و سیمای کشورمان مبنی بر حضور یکی از بازیگران سینمای قبل از انقلاب، آقای ناصر ملک مطیعی، توجه بسیاری از مخاطبان، علی الخصوص افراد مُسن و میانسالی که با قهرمان بازی فیلمفارسی های آن دوره خاطراتی دارند را به خود جلب کرد. 

اما به طور ناگهان، با دلایلی عجیب و غریب که تکرار آن جز اتلاف وقت سودی ندارد، حضور وی در سرِ بزنگاه منتقی گردید! و امید و هیجان مخاطبانی که روبروی تلوزیون، آماده حضور وی بودند به مانند حبابی ترکید!

 بعد از این عدم هماهنگی و بازی با آبرو و شان بازیگر مذکور و البته کور کردن ذوق مردم، انتظار می رفت این قضیه به عنوان درس عبرتی بر گوش مسئولین مربوطه آویزان شود تا دیگر شاهد چنین اتفاقات ننگینی در سیمای جمهوری اسلامی نباشیم.(جدا از اینکه دعوت امثال وی در صدا و سیما کار درستی است یا خیر، حداقل اگر قرار نیست آقای ملک مطیعی در سیمای ملی حضور پیدا کنند، این پیشنهادات را در نُطفه خفه کرده و تبلیغی برای آن نروند)

 اما از آنجایی که در این سازمان، برخی مسائل به صورت «میلی» و بدتر از آن برخی دیگر به صورت «دیمی» اداره می گردد باز شاهد نوع دیگری از اتفاق بالا شدیم!

در روزهای پیشین و در آستانه یکی از اعیاد مذهبی و روز زن، مخاطبان برنامه دورهمی با مسئله تعجب برانگیزی مواجه شدند، و آن بازپخش یکی از برنامه های پیشین و تکراری بود.

 بعد از مقداری مبهوت ماندن، در اذهان عمومی فرضیه هایی مانند «عدم توانایی رساندن برنامه جدید روی آنتن» شکل گرفت. اما بعد از ساعتی کاشف به عمل آمد که اتفاقا برنامه مذکور با حضور سرکار خانم کتایون ریاحی حاضر و آماده پخش بوده است! که ظاهرا به دلیل پوشش نامناسب ایشان پخش برنامه کان لم یکن شده است.

 اما به برکت فضای مجازی و با دست به دست شدن عکس ها و قسمت هایی از برنامه مذکور، هر مخاطبی به نوع خود، احساس وظیفه ای کرده و له و یا علیه این اقدام صدا و سیما نظری داده است...

با این حال بحث اصلی نگارنده در مقوله ی رد و یا تایید نظر مسئولین محترم صدا و سیما در مورد ادعای مطرح شده نمی باشد.

اما...

 سوالات آزار دهنده ای در ذهن شکل می گیرد که قاعدتا نباید بدون پاسخ بمانند. آیا در برنامه دورهمی مسئولین به عنوان رابط صدا و سیما و آشنا با مسائل به اصطلاح خطوط قرمز سازمان وجود نداشته است؟

 اگر آری، پس چرا به وظیفه خود به درستی عمل نکرده است؟

و اگر مسائل مطرح شده در مورد پوشش مهمان برنامه هیچ گونه مغایرتی با اصول اخلاقی صدا سیما نداشته است، پس چرا ناظر پخش و یا مدیر پخش از نمایش برنامه سرباز زده اند؟

 به هر حال وقتی مسائلی این چنین اتفاق می افتد یک فرد یا گروهی باید مسئولیت آن را به گردن مُبارک بگیرند... و اگر دلیل مُوَجهی برای این کار داشته اند، آن را با مردم در میان بگذارند و اگر هم مانند اتفاقات قبلَی از روی ندانم کاری و خطا و ناهماهنگی این اتفاق صورت گرفته است، باید از خجالت مردم درآمده و سرشان را به جهت عذر خواهی پایین بیندازند.

 تا کی باید شاهد این نابسامانی های مُفتضح در این صدا و سیمای «دیمی» باشیم؟ صدا و سیمایی که به مثابه کودکی یتیم سرپرست شناخته شده ای ندارد و توسط جمعی مسئول و طبیعتا تصمیم گیری های متناقض، به هنرمندان و مخاطبین خود اهدا توهین می کند و در آخر هم هیچ گونه پاسخگویی برای این رفتارهای ناشیانه و عقب افتاده خود ندارد...و بدتر از آن نه درس عِبرتی و نه آسیب شناسی...

 در دنیایی که برخی از کشورها در فکر سروسامان دادن به کره ی مریخ هستند تا در صورت عدم وجودِ شرایط لازم و زیست محیطی در کره ی ارض، لاجرم به آن دیار قصد عزیمت کنند... و خبرنگاران و بازتاب نویسان شان در حال قلم فرسایی و تذکر معایب و نقایص طرح هایی این چنین مشغولند، ما نویسندگان،  هنوز اندر خم یک کوچه...قلم به دست... در حال انتقاد از اتفاقهایی این چنین مضحک و چندش آوری هستیم که خودمان هم از بیان شان احساس شرم می کنیم!

والسلام

19 اسفند 1396 - محمد افشاری


از اینکه سایت ما را انتخاب نموده اید خوشحالیم .ما سعی نموده ایم در این سایت به بررسی و نقد فیلم های روز دنیا و سینمای ایران بپردازیم که شما عزیزان می توانید با ما در تماس باشید .ستاره ها ملاک خوبی و بدی آثار نیست. فقط نقد است که فیلمها را ارزیابی می کند.

ارسال بررسی


نام و نام خانوادگی:

سوال:

متن توضیحات:

جواب:در حال بررسی...

برو بالا
0px
نقد و بررسی