اشتراک گذاری
ورود منتفدین
بازتاب نقدزی به خبرنامه سینما انقلاب

منتقد : محمد افشاری     (مشاهده پروفایل)بازتاب نقدزی به خبرنامه سینما انقلاب

بِِسمِ رَبِ المُستَضعَفین

✍🏻 محمد افشاری

خبرنامه سیاست زده!

 حالِِ انسان را بَرهَم می زنند، کسانی که کار فرهنگی را بَدل از سیاسی کاری گرفته اند! آن سان که با دادنِ خوراک مسمومِ خبری شان، حالتِ تهوعِ خواننده را تحریک می کنند...

در روزهای اخیر، مکرراً شاهد شانتاژهای تبلیغاتیِ کانال تلگرامی "خبرنامه سینما انقلاب" از فیلمِ "به وقت شام" اخرین اثر ابراهیم حاتمی کیا بوده ایم. پشت سر هم... بدون وقفه... پُر از جملات تکه پاره ی دلواپسان هنری و نظامیان غیرهنری... که چه گفت فلان سردار! و چه گفت بِهمان سرکار و احیاناً چه ها که نگفت آن یکی سَردَمدار!

 وقتی انگشتان دستتان را کثیف کنید و مطالب شِبهِ فرهنگی شان را تَورقی بفرمائید، دلیل تندیِ این بازتاب هویدا خواهد شد... از همان شبِِ شویِ حاتمی کیا روی سن،  بعد از تمامِ تصاویر گرافیکی از وی به عنوان "سردار فرهنگی" و دادنِ اَلقابی از این قبیل؛ تاکنون، از احسان محمد حسنی مدیر عامل اوج گرفته تا احیاناً آبدارچیِ سازمان مذکور، در هر مَحفِل و مجلس و همایش و نمایش، با اِتکا و اِتکال به اِغراق و بزرگنمایی، هزاران تحلیل و تجلیل را در کانالشان مُخابره کرده اند که: "ما وابسته ایم! همه ی ما وابسته ایم... ما فرزندان این نظامیم! و به این وابستگی افتخار می کنیم... باشد... قبول! 

 ما وابستگیِ شما را طوری درک کرده ایم که؛ قَدرِ مُسَلّم، با هیچ تابعی باعث گُسستگی نمی شود! فقط آنچه می ماند، اثباتِ این ادعای شما در مُزیّن کردنِ نسبت های پرطمطراقِ به خود و البته حاتمی کیا است... که اگر مردِ عملِ این میدان هستید؛ بسم الله...

 اگر در ادعایِ خود صادق هستید؛ پا را از مرزهای شعار، فراتر گذاشته و یک کمپین اعتراضی به حمایت از این سردار فرهنگی مملکت تشکیل دهید...! اعضای کمپین را هم خودتان انتخاب کنید... از همان وابسته های افتخارکُن! اعتراض کنید و فریاد بکشید... که چرا فیلم "گزارش یک جشن"، ساخته ی حاتمی کیا توقیف مانده است؟! به چه دلیل؟ چرا که این حاتمی کیا، همان حاتمی کیایی است که سردار برای فیلمش گریه کرد... حاتمی کیایی که فرزندِ این نظام است. زیبنده ی نظام نیست که فیلمِ فرزندِ وابسته و دلسوزِ خود را توقیف نگاه دارد... چه کسی از این سردار فرهنگی دلسوزتر؟! برای فیلم گزارش یک جشن تبلیغ بروید... به مُثابه به وقت شام برایش مایه بگذارید! (البته تو را به تمام مقّدَساتتان، برای رَسای حاتمی کیا، ازشهید آوینی جُملات جعلی منتشر نکنید! زشت است برای یک خبرنامه که بدون منبع، جُملات جعلی را به آوینی نسبت دهد! 

از وزیر ارشاد بابتِ عقب نشینی در موردِ اکرانِِ این اثر توضیح بخواهید... و او را با همه ی وزارتش تحتِ فشار قرار دهید تاگزارش یک جشن را بر پرده های سینما مُتجلی کند... و اگر احیاناً توانستید به هدف خود برسید، باز همین سرداران و تحسین گویان امروزی را پایِ فیلم گزارش یک جشن دعوت کنید و در انتها از آنها نظری بخواهید... به هر حال یک دانه سردارفرهنگی که بیشتر نداریم! فرزندِ نظام است... از هر انگشتش یک فیلم خوب می چکد! به وقت شام یا گزارش یک جشن... چه فرقی می کند!؟

 به شما کارکنان خبرنامه سینما انقلاب قولِ شَرَف می دهم که اگر شما این موجِ کمپین را راه انداختید و ما از شما (صرفا در این قضیه) حمایت نکردیم؛ به قول دوستانِ گذشته و اپوزیسیون امروزی تان: فرزندِ خلف پدرمان نیستیم! (نقل قول و مثال سیاسی زدم تا برای شما "سیاسی های سینمایی نما" بهتر جا بیفتد! و این انتخاب با شماست... تا عیارِ خلوصِ خود را در معرض سنجش دیگران قرار دهید... البته بنده با توجه به شناختی که از کُلیّت خطِ مَشّیِ خبرنامه شما دارم، با جرات و مکتوب می گویم که به حرفِ خودتان پایبند نخواهید ماند و تنها هنرتان در شعر و شعار می ماند، که البته از هرکسی ساخته است...

 نگاه شما به حاتمی کیا نگاهِ ابزاری بیش نیست... آن زمان که او به سراغ تولید فیلم هایی مانند به رنگ ارغوان و گزارش یک جشن می رود، سردار فرهنگی که هیچ! ستوان فرهنگی هم به حسابش نمی آورید! اما زمانی که وی با داد و بیداد در تَحَقق اهدافِ تفکرِ حاکم بر خط مَشیِ تان حرکت می کند، به یکباره تبدیل به "سردارفرهنگی" می شود!... از ابراهیم بُتی می سازید، با چوب... که اگر او جِسارتا سراغ تولید آثاری مانند گزارش یک جشن رَود، بلاشک بِتوانید با تَبَرِ ممیزی، بتِ چوبین را به راحتی بِشکنید... به خودتان بیایید... این همه تناقض در مشیِ یک سایت و کانال تلگرامی باعث رفتنِ آبرو می شود... به وجدانتان رجوع کرده و از این باتلاق پارادوکسوار، خود را خارج نمایید! تا حداقل بفهمید که با خود چند-چند هستید!

 و البته پیشنهاد بنده را فراموش نکنید... کمپین حمایت از فیلم توقیف شده ی "گزارش یک جشن"

والسلام

محمد افشاری - ۲۷ اسفند ۹۶

از اینکه سایت ما را انتخاب نموده اید خوشحالیم .ما سعی نموده ایم در این سایت به بررسی و نقد فیلم های روز دنیا و سینمای ایران بپردازیم که شما عزیزان می توانید با ما در تماس باشید .ستاره ها ملاک خوبی و بدی آثار نیست. فقط نقد است که فیلمها را ارزیابی می کند.

ارسال بررسی


برو بالا
0px
نقد و بررسی