اشتراک گذاری
ورود منتفدین
نقد: اساس يك انسان ، اساس يك جهان

منتقد : نویسندگان مختلف     (مشاهده پروفایل)نقد: اساس يك انسان ، اساس يك جهان

مقاله دوم

✍️تامى هارطونيانس

وقتى براى اولين بار انسان گارى را اختراع كرد و به همنوعانش نشان داد مورد تحسين و تمجيد فراوان قرار گرفت و مطمئنا به او لقب نابغه داده شد زيرا تحولى عظيم در حمل و نقل بوجود آورده بود. اما چرا ديگر از اين پديده ى محير العقول براى حمل و نقل مانند قبل استفاده نميشود. دليلش نقد است. انسان تشخيص داد كه ميتوان چيزى بهتر از گارى اختراع كرد (حالا چه از نظر ايمنى، چه سرعت، چه...). پس در واقع انسان گارى را نقد كرد يعنى عيب هايش را پيدا كرد و تلاش كرد وسيله هاى ديگرى  بسازد كه آن عيب ها را نداشته باشد. 


فرض كنيد انسان نقد را نداشت. هيچ ايرادى از گارى نميگرفت و آن را كامل و بى نقص ميديد. نتيجه چه بود؟ الان نه اتومبيلى بود و نه قطارى و نه هواپيمايى. پس نقدِ پديده ى گارى باعث پيشرفت انسان در زمينه ى حمل و نقل شد سوال اينجاست كه خود مخترع گارى چرا گارى را اختراع كرد؟ زيرا پديده ى بار بردن روى حيوانات را نقد كرده بود (احتمالا براى اينكه بر روى حيوان فضاى زيادى براى گذاشتن بار وجود ندارد). و سوال ديگر اينكه انسان چرا بار را بوسيله ى حيوانات جابجا ميكرد؟ زيرا جابجا كردن بار با دست خالى را نقد كرده بود. پس اگر نقد نبود الان انسان با دست هاى خالى بار حمل ميكرد٠


اين در رابطه با نقد انسان از محيط. درباره ى نقد انسان از انسان چه ميتوان گفت؟

انسان موجود هوشمندى است اما مانند تمام پديده ها عيب هاى خود را دارد. انسانى ممكن است باهوش باشد اما شلخته باشد. انسانى ديگر ممكن است مهربان باشد اما تنبل باشد. در يك كلام هيچ انسانى كامل نيست و همين انسان هاى ناكامل با يكديگر ازدواج ميكنند و در زندگى زناشويى عيب هايشان آشكار ميشود. همسر عيب هاى شوهرش را به او ميگويد و شوهر هم عيب هاى همسر را و هيچكدام به علت عدم نقد پذيرى رفتارشان را عوض نميكنند. نتيجه چه ميشود؟ زندگى زناشويى ناموفق و طلاق. 

سوال اينجاست كه چرا در بعضى مناطق انسان ها چه از نظر پيشرفت در اختراعات و چه پيشرفت در رسيدن به انسانيت عقب مانده تر از بقيه مناطق هستند؟ دليلش سركوب نقد است.


اما چرا بسيارى تحمل نقد ندارند؟

انسان طبيعتا دوس دارد در نظر همگان بى نقص باشد اما اين خصوصيت نبايد منجر بشود تا فرد نقد را پس بزند. وقتى كسى نقد ميشود و مقابل نقد گارد ميگيرد يعنى نقد برايش در حكم شمشير است و بايد از خود محافظت كند تا زخمى نشود. ولى نقد شمشير نيست نقد پوليش كردن (براق كردن) است براى از بين بردن زشتى ها و خطو خش ها و بجا ماندن زيبايى.نقد فقط به زشتى ها صدمه ميزند و اصل را تخريب نميكند. اما كسى كه اصلى ندارد از نقد ميترسد و گارد ميگيرد زيرا اگر پوليش بشود و غبار زشتى هايش كنار برود، چيزى از او باقى نخواهد ماند و از نداشتن اصليت رسوا خواهد شد. پس به ناچار از هر آنچه كه دارد (زشتى ها و تقلبى ها) دفاع ميكند وآنها را اصل جلوه ميدهد. او از خود دفاع ميكند تا رسوا نشود اما بايد بداند همين دفاع بيجا او را رسوا ميكند.

در مقابل ،كسى كه نقد را ميپزيرد و شجاعانه به استقبالش ميرود در واقع نشان ميدهد كه اصالتى براى خود دارد و هرچقدر هم پوليش بشود و زشتى هايش از بين بروند موجوديتش را از دست نميدهد. 

ايا تمام انسان هايى كه مقابل نقد گارد ميگيرند اصل ندارند؟ 

خير آنها ممكن است اصل داشته باشند اما با مقاومت مقابل نقد اصليت خود را از دست ميدهند. آنها نميخواهند قبول كنند كه بر روى اصليت آنها غبارى از تقلبيت نشسته است و از آن غبار دفاع ميكنند و آن را اصليت مى نامند. همين كار باعث ميشود هويت اصليت واقعى نيز زير سوال برود و در نتيجه هردو يكجا باهم نابود ميشوند. هيچگاه نبايد براى حمايت از چيزى بى ارزش كليت را بى ارزش ساخت. بايد زشتى ها را پذيرفت تا زيبايى ها زيبا بشوند. واكنش فرد مقابل نقد هميشه او را لو ميدهد.


خلاصه ى كلام اينكه ما رويكردمان به جهان نقد است.نقد براى پيشرفت و سپس تحسين پيشرفت. اين مقاله به نحوى دعوت از حاميان نقد و هنر است تا "نقدژى" را در اين راه حمايت كنند.

T.me/naghdzee

از اینکه سایت ما را انتخاب نموده اید خوشحالیم .ما سعی نموده ایم در این سایت به بررسی و نقد فیلم های روز دنیا و سینمای ایران بپردازیم که شما عزیزان می توانید با ما در تماس باشید .ستاره ها ملاک خوبی و بدی آثار نیست. فقط نقد است که فیلمها را ارزیابی می کند.

ارسال بررسی


برو بالا
0px
نقد و بررسی