اشتراک گذاری
ورود منتفدین
لیست کتاب پیشنهادی نقدزی در حوزه ادبیات داستانی

منتقد : پژمان خلیل زاده     (مشاهده پروفایل)لیست کتاب پیشنهادی نقدزی در حوزه ادبیات داستانی

در این روزهای جشنواره ی کتاب و خیل انبوه آثار تالیفی در مدیوم های مختلف، شاید برای برخی ها در انتخاب کتاب مناسب خللی به وجود بیاید. از این رو تصمیم گرفتیم به معرفی تعدادی کتاب پیشنهادی برای مخاطبان بزرگوار نقدزی فراهم کنیم.
کتاب های پیشنهادی ما در جوزه ادبیات داستانی:

یک مشت تمشک 
نویسنده: اینستانسیو سیلونه
مترجم: بهمن فرزانه
نشر: امیر کبیر
داستان اثر جاوید و ماندگار اینستانسیو سیلونه، نویسنده سرشناس ایتالیایی و خالق رمان «نان و شراب» در جنوب ایتالیا و بحبوحه‌ی جنگ جهانی دوم می‌گذرد. اما خرده روایت ها و شخصیت های متعدد که در رأس آنان "روکو دناتیس" قرار گرفته است. همه به یک پلات اصلی بازمی‌گردند که عبارت است از: «حزب» حزب کمونیسم خودجوش ایتالیا که خیلی زود قدرت گرفت و در دل و اندیشه مردم جا باز کرد. در حالی که در تمام سال های حکومت، همواره برای مردم گنگ بود و هیچکس نمی‌دانست که به راستی از آن چه می‌خواهد! اما پیروی می‌کرد. حزب کمونیسم ایتالیا نیز به مانند همه احزاب کمونیستی با شعاری آرمانی به پا خاست و رفته رفته و به مرور خود ناقض اهداف و مصادیق بدوی خود (حزب) گشت. کمونیسم و بعد ها سوسیالیسم، به این اصل رسید که اندیشه های صائب نظر و آینده گرایانه مارکس تنها روی کاغذ منتج می‌شود و به واقع به سبب ناسازگاری با روحیه جمعی و طبیعت انسانی، در عمل دست نیافتنی می‌باشد.
رمان بلند سیلونه در سال ۱۳۹۴ در ایران به چاپ هفتم رسید. و دور از انتظار نیست که در نمایشگاه کتاب امسال (۱۳۹۷) شاهد هشتمین بازنشر آن باشیم. با وجود تعاریف پاراگراف فوقانی «یک مشت تمشک» را نبایست خالصاً تاریخی به حساب آورد. زیرا به عنایت قلم ظریف و اعجاب انگیز سیلونه و به مدد برگردان دقیق و روان مرحوم بهمن فرزانه، به گونه‌ای قصه‌ای جذاب در بستری تاریخی بازگو می‌شود که هم قصه دوستانی که علاقه چندانی به تاریخ ندارند را ارضا می‌کند و هم به دل تاریخ نگاران ادیب و محققِ سخت پسند می‌نشیند. و طوری فیمابین "دیدگاه خود" و "احترام به علایق خواننده" در حرکت است که کمترین محافظه کاری و عامه‌پسند نویسی در اثر پیدا نمی‌شود. مطالعه این رمان خوشایند و تصویرساز را به شما کتابخوانانِ سینمادوست گرامی پیشنهاد می‌کنم.
روکو دُناتیس: «یک عمل هر قدر بیشتر به برنامه حزب شباهت داشته باشد بهتر است.»


خانم دالووی 
نویسنده: ویرجینیا وولف
مترجم:فرزانه طاهری 
نشر:نیلوفر
به جرات می توان گفت ویرجینیا وولف جز نوسندگان بزرگ قرن بیستم است که به پیچیدگی های انسانی در خلاء های فردی اش پرداخته است. خانم دالووی رمانی است مدرن و بسیار سیال که ذهن آدمی را وارد لابیرنت های پیچیده ی قهرمان زنش می کند. مقدمه ی این کتاب جزوء پیچیده ترین و درخشان ترین مقدمه های تاریخ ادبیات انتخاب شده است. داستان در مورد زندگی زنی میانسال می باشد که در شهر کوچکی زندگی می کند و با ترس ها و گمگشتگی زمان و گسستگی روحی مواجهه شده که پله به پله مخاطب را با خود به دالان های تو در توی ذهنی می برد تا جایی که در اواسط کتاب، خواننده در جهان انتزاعی و سوبژکتیو قصه گیر می کند به نوعی که خودش در حال بازی کردن نقش خانوم دالووی است. این کتاب بسیار اثر بحث بر انگیزی بوده و تا چند سال اجازه ی انتشارش در انگلستان لغو شد. چون بنا بر گزارش هایی چند نفر با خواندن این کتاب در تیمارستان بستری شدند و چند نفر دیگر که همه شان زن بودند، همچون نویسنده به زندگی خود پایان دادند. خانم دالووی گویا هم خود ویرجینیا وولف است و هم خود او نیست. این اثر سوبژکتیو و پیچیده را می توان با بوف کور صادق هدایت مقایسه نمود.


و آنگاه دیگر هیچ 
نویسنده: آگاتا کریستی
مترجم:بهرام افراسیابی 
نشر:مهرفام
آگاتا کیستی نویسنده بزرگ انگلیسی که در دوران نویسندگی اش در گونه ی جنایی - معمایی دست به خلق شخصیت هایی همچون: هرکول پوآرو و خانم مارپل زد در کتاب جنایی "و آنگاه دیگر هیچ" یک قصه ی پر از تعلیق را برای خواننده اش تعریف می کند. در میان آثار کریستی می توان گف که این کتاب جزوء سه داستان درخشان او در کارنامه ی جنایی اش محسوب می شود. در این داستان خبری از پوآرو، آن کارآگاه تیز هوش نیست بلکه چند نفر غریبه که یکدیگر را نمی شناسند به طور هماهنگ شده ای به جزیره ای دعوت می شوند. آنها میزبان خود را نمی شناسند اما نمی دانند که تمام این مهمانی تله ای است برای انجام یک بازی وحشتناک از سوی صاحب خانه که......
"و آنگاه دیگر هیچ" قصه ای پر از تعلیق و دلهره آور دارد و با قلم مسحور کننده ی نویسنده اش گویی همه چیز در ذهن مخاطب تصویر سازی می شود تا جایی که خواننده مسخ کتاب شده و لحظه ا ی دوست ندارد آن را به زمین بگذارد. این اثر بشدت سرگرم کننده و درخشان را به شما پیشنهاد می کنم. در سال 1945 فیلمی هم از این کتاب ساخته شد که پس از خواندن رمان (اولویت اول کتاب) دیدن این اثر هم خالی از لطف نیست:And then there were 1945


نمایشنامه کالیگولا 
نویسنده: آلبر کامو
مترجم: ابوالحسن نجفی 
نشر:نیلوفر
این نمایشنامه را می توان آنارشیستی ترین درام نمایشی تاریخ دانست. اثری بحث برانگیز که در مورد چند روز پایانی عمر پادشاه روم، کالیگولا است. او از وضع سیاسی و فساد دربار در حالتی روان نژندی دست به عصیان می زند و به قول نیچه همه چیز را ویران می کند تا از نو بسازد. کالیگولا نماد عصیانگر انسان مدرن است که به اغتشاش روحی رسیده و دیگر مرزی برایش وجود ندارد.
در سال 1979 کارگردان ایتالیایی تینتو براس فیلمی از این نمایشنامه ساخت که دیدن آن پس از خواندن کتاب خالی از لطف نیست. Caligula 1979


کودک 44 
نویسنده: تام راب اسمیت
مترجم:نادر قبله ای 
نشر: مروارید
اگر دوست دارید یک رمان پر از دلهره و پر از کشش را بخوانید، حتما کتاب کودک 44 را به شما پیشنهاد می کنم. این کتاب قصه ی مامور ویژه ی پلیس اطلاعات اتحاد جماهیر شوروی موسوم به ک.گ.پ است. لئو دیمدوف در فضای ایدئولژیک نظام توتالیتاریستی شوروی پی به قتل های زنحیره ای کودکان در سرتاسر روسیه ی پهناور می برد اما حکومت نمی خواهد قبول کند که در جامعه ی سوسیالیستی شوروی چنین اتفاقاتی می افتد. کتاب در کنار محور قصه ی جنایی اش، تصویر سازی بی نظیری از دوران خفقان کمونیسم برای خواننده شکل می دهد. این کتاب بر اساس پرونده های جنایی شوروی در دهه ی 60 نوشته شده است. این پرونده ها در مورد قاتل زنجیره ای روس، آندری چیکالیتو که حدود 20 سال بدون تعقیب حکومت دست به کشتن کودکان خردسال می زد، می باشد. راب اسمیت در دنباله ی این کتاب دو قسمت دیگر از ادامه ی زندگی پر فراز نشیب لئو و همسرش رایسا دمیدوف را به نگارش درآورد که نام هایش "گزارش محرمانه" و "مامور 6" می باشد. در سال 2015 فیلمی بر اساس رمان کودک 44 ساخته شد که دیدنش خالی از لطف نیست. Child44 2015


نمایشنامه مرگ یزدگرد 
نویسنده: بهرام بیضایی
مترجم:روشنگران و مطالعات زنان
این نمایشنامه یکی از مهمترین آثار دراماتیک نوشته شده در تاریخ تئاتر ایران است که توسط استاد ادیب، بهرام بیضایی به نگارش درآمده است. داستان این نمایش در مورد فرار پادشاه ساسانی یزدگرد سوم از دست سربازان اعراب می باشد که به یک آسیاب بان پناه می آورد. اما آسیاب بان به همراه همسر و دخترش به طمع سیم و زر شاه او را می کشند.
فضای نمایشنامه با آن پرسناژهای پیچیده اش یک روند غیر خطی را دراماتیزه می کند که اتمسفر را بشدت سوبژکتیو کرده تا جایی که خواننده به چالش کشیده می شود. این نمایشنامه بارها توسط افرارد مختلف و خود بیضایی بر روی صحنه رفته است و در نهایت در سال 1362 بیضایی نسخه ای سینمایی از آن ساخت که هیچ وقت مجوز اکران نگرفت.


دنیای سوفی
نویسنده: یوستین گردر 
مترجم: حسن کامشاد
نشر:نیلوفر
قصه (تجربه دیگران که با خواندن آنها سعی در تجربه کردن داستان آنها هستیم) 
فلسفه (از کجا آمده ام؛ چه میکنم؛ به کجا خواهم رفت) 

دو موضوعی که انسان از بدو تولد به آن علاقه نشان میدهد. از خواندن کتاب تاریخ فلسفه نمی توان لذت برد، اما خواندنش همیشه تاکید می شود و ضروری ست. دنیای سوفی یک داستان است که به شکلی زیبا قصه و فلسفه را هم تنیده است و درامی شیرین برای آموزش پایه ای فلسفه ترتیب می دهد.

از اینکه سایت ما را انتخاب نموده اید خوشحالیم .ما سعی نموده ایم در این سایت به بررسی و نقد فیلم های روز دنیا و سینمای ایران بپردازیم که شما عزیزان می توانید با ما در تماس باشید .ستاره ها ملاک خوبی و بدی آثار نیست. فقط نقد است که فیلمها را ارزیابی می کند.

ارسال بررسی


برو بالا
0px
نقد و بررسی