اشتراک گذاری
ورود منتفدین
نقد معماری تئاتر شهر

منتقد : اکبر نجفی     (مشاهده پروفایل)نقد معماری تئاتر شهر

چند اشتباه فاحش در معماری تئاتر شهر که منجر به نابودی تئاتر شد ...

چند اشتباه فاحش در طراحی تئاتر شهر که در طول سالها از چشمان منتقدین و متخصصین عرصه طراحی به دور مانده است.

راستش وقتی چشمم به بنای گِرد تئاترشهر افتاد با خود گفتم که هرچند این بنا شبیه برج طغرل است و پا به پای تالار بکمن کالیفرنیا دوام آورده و زیباست اما از حق نگذریم بی عیب هم نیست. در این یادداشت کوتاه به عُیوب این بنای هنری اشاراتی خواهم کرد تا شاید تاثیرگذار واقع شود و اصلاح گردد.

از اولین ایرادات این بنا جانمایی و انتخاب مکان برای ساخت سازه‌ است که قرار بود روزی میراث ملی شود.

از علی سردار افخمی که ادعای شاگردی هوشنگ سیحون را دارد، بعید است که در طراحی چنین آبروبر ظاهر گردد و تمام اندوخته هنری دهه چهل و پنجاه را زیر سوال ببرد.

من مانده.ام یعنی یکی نبود به این معمار بگوید، برادر من، کدام دیوانه کنار مترو و صدای سوزن‌های قطار و هواکش‌های تونل مترو، بنایی می سازد که قرار است روزگاری میراث ملی باشد؟

اصلا مترو به درک، چرا برای دستفروشان سرِ چهارراه مزاحمت ایجاد کرده‌ای؟ آخر مگر در هیاهوی فروش سیب زمینی آب پز و شلوار لاغری و هندزفری جای تئاتر بازی کردن است؟ اصلا انگار شما از همان اواخر دهه پنجاه درصدد این بوده‌اید که با تجمع مُشتی هنرمند برای کسب و کار مردم و چرخه اقتصادی مملکت مشکل ایجاد کنید. قطعا برات مشکل پیش آمده واِلا همه می‌دانند که چهارراه ولیعصر از زیرگذر عابر پیاده بگیر تا دالان مترو و محوطه پارک دانشجو جای کسب و کار دستفروشان است.

معمار جان، باز اینها قابل تحمل است، اما جا بهتر ازپارک دانشجو نبود؟ البته از این موضوع بگذریم چون من به شدت حامی حقوق ترنس‌های عزیز هستم و می‌دانم که بندگان خدا از زور بی کسی به پیرامون تئاتر پناه آورده‌اند و به خودی خود از حقوقی برخوردار نیستند، پس همان بهتر که در این یادداشت کاری به کارشان نداشته باشیم تا حداقل آتش بیار معرکه نباشیم.

معمار علی سردار افخمی بنا به گفته شهود ساخت سازه تئاتر شهر پنج سال به طول انجامیده و من در تعجبم که چطور در این پنج سال آن مسجد بی پنجره را کنار بنا ندیده بودی؟ آخر مگر می شود در کنار یک بنای فرهنگی، بنای فرهنگی دیگری ساخت؟ 

حداقل می رفتی یک چهارراه آنطرف‌تر تا مزاحم آشپزخانه مجتمع فرهنگی بی پنجره کنارت نباشی.

معمار عزیز، بی تعارف بگویم وقتی همه اینها را کنار هم می گذارم به این نتیجه می‌ رسم که شما قطع به یقین قصد نابودی تئاتر را داشتی واِلا وسط آن همه بلبشو بنای تئاتر شهر را نمی ساختی.

پ . ن: به نظر میرسد که بابت این فاجعه بهتر است تمامی شهرداران تهران از همین حالا تا یکصد سال آینده بلافاصله بعد از گرفتن حکم استعفا بدهند. من فکر می کنم با توجه به شرایط موجود اگر تهران به صورت خودگردان و توسط مردم اداره شود به مراتب نتایج بهتری خواهد داشت.

اکبر نجفی / نویسنده، کارگردان و منتقد تئاتر

از اینکه سایت ما را انتخاب نموده اید خوشحالیم .ما سعی نموده ایم در این سایت به بررسی و نقد فیلم های روز دنیا و سینمای ایران بپردازیم که شما عزیزان می توانید با ما در تماس باشید .ستاره ها ملاک خوبی و بدی آثار نیست. فقط نقد است که فیلمها را ارزیابی می کند.

ارسال بررسی


برو بالا
0px
نقد و بررسی