اشتراک گذاری
ورود منتفدین
نقد نقاشی: زمستان 3

منتقد : فرزان ارجمند     (مشاهده پروفایل)نقد نقاشی: زمستان 3

مجموعه نقاشی زمستان

✍️ فرزان ارجمند

زمستان 3

معرفی نقاشی:

 بدون شک یکی از نقاط اوج به تصویر کشیدن طبیعت و پدیده های آن در هنرهای تجسمی، نقاشی سبک امپرسیونیسم است. به همین دلیل انتخاب چهارمین اثر از مجموعه ی "زمستان" یک نقاشی از "پل سزان" نقاش بزرگ سبک امپرسیونیسم است .

 پل سزان در سال هزاروهشتصد و هفتاد و در طی جنگ بین فرانسه و امپراتوری پروس برای فرار از خدمت اجباری به دهکده ی "لی استاک" شهر مارسی پناه می برد. در این دهکده ی جنوب فرانسه است که سزان مجموعه ای از نقاشی های منظره را خلق می کند که این اثر با نام "آب شدن برف ها" یکی از معروفترین آنهاست. به نظر من یکی از ویژگی های منحصر به فرد "سزان" به تصویر کشیدن احساسات انسانی در قالب نقاشی منظره است.


تحلیل و بررسی:

 نقاشی "آب شدن برف ها، لی استاک" جزء مجموعه ای از آثار "سزان" است که در یک بازه ی زمانی مشخّص رسم شده اند و دارای ویژگی های فرمی مشترک هستند. این مجموعه که به "دوران تاریک" شناخته شده هستند، تحت تاثیر فضای آکنده از یأس و افسردگی و اضطراب جنگ خلق شده اند. آتش جنگ، دل های مردم را منجمد کرده بود و بوی مرگ مشامشان را زهرآگین. سزان این اثر را سال هفتاد و یک در یک جلسه ترسیم نموده است. یک نمای نزدیک از تپّه ای با شیب تند و دورنمایی از چند خانه  در دهکده ی "لی استاک" در زمستان. "سزان" با خلق یک آسمان کاملا تیره و خاکستری و بدون حتی باریکه ای از نور خورشید به همراه درختان قهوه ای و خاکستری ما را در تجربه ی تاریک و سیاه خود از جنگ شریک می کند. همچنین قرار گرفتن بام های قرمز رنگ خانه ها در کنار این تیرگی سبب شکل گیری کنتراستی می شود که بر این حس تاریکی و خفگی می افزاید. "سزان" در میان این تاریکی و تیرگی، حجم بزرگی از رنگ سفید را به شکل برفی که سطح تپه را پوشانده است به تصویر می کشد. رنگ سفید نشانه ای است از پاکی و آرامش و صلح. اما این نمادینه بودن رنگ سفید بر خلاف آثار بسیاری از نقاشان محتوازده به اثر الصاق نشده است بلکه درون دنیای آن جان گرفته است. "سزان" نخست فضایی مملو از سیاهی و تاریکی خلق می کند و سپس در تضاد با این سیاهی، رنگ سفید را قرار می دهد و از دل این تضاد است که رنگ سفید تشخص می یابد و نمادینه می شود. همچنین با حرکات تند و ناهمسان قلم از حجم رِخوت و سکونت مرگبار اثر کاسته می شود و نشاط حرکتی که مختص زمان صلح است بر اثر تزریق شده و با این کار اثر از گرداب سیاه نمایی نجات می یابد. اما این برف که حالا تبدیل به نماد صلح شده است در حال آب شدن و از بین رفتن است. در حقیقت "سزان" نگران این است که صلح تا ابد جزء حسرت های بشریت بماند.

 "پل سزان" با خلق این اثر همچنان که درون خود را پالایش می کند، مخاطب را نیز درگیر تجربه ای ناخودآگاه و عاطفی از سیاهی جنگ می کند. تجربه ای که منجر به آگاهی و برداشتن قدمی در راه صلح و اعتلای انسانیت می شود.

به امید روزهای بدون جنگ .

از اینکه سایت ما را انتخاب نموده اید خوشحالیم .ما سعی نموده ایم در این سایت به بررسی و نقد فیلم های روز دنیا و سینمای ایران بپردازیم که شما عزیزان می توانید با ما در تماس باشید .ستاره ها ملاک خوبی و بدی آثار نیست. فقط نقد است که فیلمها را ارزیابی می کند.

ارسال بررسی


برو بالا
0px
نقد و بررسی