اشتراک گذاری
ورود منتفدین
بخش اول: بیوگرافی مارتین اسکورسیزی

منتقد : محمد علیایی     (مشاهده پروفایل)بخش اول: بیوگرافی مارتین اسکورسیزی

مارتین اسکورسیزی

✍️محمد علیایی

 17 نوامبر 1942 برابر با زاده شدن کارگردانی خوش ذوق و توانا به نام مارتین اسکورسیزی، که بزرگ شدنش در خیابان های پایین شهر نیویورک که در آن زمان پاتوق جنایت کاران و گنگسترها، تاثیر همیشگی بر سَبکِ فیلمسازی او می گذارد. از طرفی او، در اوایل نوجوانی، با کِشیشی جوان آشنا می شود و حتی آرزویش رسیدن به این مقام مذهبی می شود؛ آرزویی که دیری نمی پاید و با رسیدن دوران عشقِ به سینما؛ که از روی جبر و به خاطر مریضی خاصِ او که خانه نشینی اش را به دنبال داشت؛ و البته موسیقی های راک اَند رول؛ آرزوهایش تغییر می یابد و حرفه فیلم سازی را برای آینده خود انتخاب می کند. هر چند که تا به آخر؛ آن مذهبی بودن و تَعَلُقَش به مسیحیت، در وجود او باقی می ماند. 

 او در ادامه، به دانشکده فیلمسازی نیویورک می رود و در سال 1966، مدرک تحصیلی خود را دریافت می کند. دوران دانشجویی اسکورسِیزی برابر است با همکلاس شدن با چند تن از دوستان و البته همکارانش، که از معروف ترین آن ها می توان به هاروی کیتل (بازیگر) و تلما شونمیکر (تدوینگر) اشاره کرد؛ که برای پایان نامه خود، با همکاری آنان؛ فیلم "چه کسی درِ خانه من را می زند"، را می سازد که اولین فیلم بلند او محسوب می شود.

 اسکورسیزی در طول زندگی اش، پنج بار ازدواج می کند. اولین همسر او اولاریان ماری برنان است و دختری به نام کاترین نتیجه این ازدواج است. 

 در ازدواج دومش، جولیا کامرون را به همسری اختیار می کند و نتیجه اش، دختر دوم اسکورسیزی است به نام دومینیکا کامرون

 همسر سومش، ایزابلا روسلینی است؛ دختر کارگردان معروف، روبرتو روسلینی و بازیگر بزرگ سینما، اینگرید بِرِگمَن. که البته این ازدواج باز هم ناکام است. ازدواج بعدی اسکورسیزی، با باربارا دفینای تهیه کننده است که باز ناکام است. 

 اما آخرین همسر اسکورسیزی که تا به امروز، همچنان با او زندگی می کند، هلن موریس است که نتیجه اش، دختر سومشان است به نام فرانسیسکا، که در دو فیلم پدر، یعنی هوانورد و مرحوم؛ در نقش هایی کوتاه ظاهر می شود. 

یکی از خدماتی که اسکورسیزی برای سینمای کلاسیک انجام داده-که البته همواره وام دار آن بوده و در تمام فیلم هایش به کارگردانان معروف آن دوره طلایی، اَدای دِین می کندـ ، تاًسیس "بنیاد فیلم" است که در سال 1990 با کمک فیلمسازانی چون کاپولا، آلن، ایستوود و آلتمن، انجامش داده که وظیفه اش بازسازی نُسخه ای از فیلم های کلاسیک است. به لطف این بنیاد، فیلم هایی چون "دره من چه سرسبز بود"، "شبِ شِکارچی" و "سایه یک شک"، جَلای روز اول خود را بازیافته اند . 

 از دیگر اقداماتی که اسکورسیزی برای اثبات عشقش به سینما انجام داده، ساختن دو مستند به نام "سفرِ شخصیِ مارتین اسکورسیزی" در سینمای آمریکا و "سفر من به ایتالیاست" که با عشقی وَصف ناپذیر تَعَلُقَُش به سینما را یادآوری می کند و مخاطبانش را نیز به وَجد می آورد و آنان را نیز عاشق این هنر غریب می گرداند.

از اینکه سایت ما را انتخاب نموده اید خوشحالیم .ما سعی نموده ایم در این سایت به بررسی و نقد فیلم های روز دنیا و سینمای ایران بپردازیم که شما عزیزان می توانید با ما در تماس باشید .ستاره ها ملاک خوبی و بدی آثار نیست. فقط نقد است که فیلمها را ارزیابی می کند.

ارسال بررسی


برو بالا
0px
نقد و بررسی