اشتراک گذاری
ورود منتفدین
1️⃣ Its Not Just You, Murray! 1964

منتقد : محمد علیایی     (مشاهده پروفایل)1️⃣ Its Not Just You, Murray! 1964

معرفی فیلم

"چقدر تغییر کردی ، موری !"

زمان : 15 دقیقه / ژانر: کوتاه، کمدی، جنایی / کشور سازنده : آمریکا 

آی ام دی بی: 6.6/10 از ٨٢۴ رای  

کارگردان: Martin Scorsese

بازیگران: Ira Rubin, Sam DeFazio, Andrea Martinدانلود فیلم

DVDRip / حجم : 48.46 MB / رزولوشن : 480x360 / زمان : 15:40


دانلود با لینک مستقیمنقد فیلم

 ✍️ محمد علیایی

"چقدر تغییر کردی، موری!" تقریبا تمام آن مولفه ها و مضامین همیشگی اسکورسیزی را با خود دارد: شکستن دیوار چهارم،گفت و گوی مستقیم شخصیت ها با مخاطب - زنان اغواگر و زیبای سفید پوش - ریتم سریع - گنگستر ها و زرق و برق زندگی هایشان - کج و ناتمام حرف زدن شخصیت ها و ... 

اما به نظرم این فیلم اصلا فیلم خوبی نیست. 

 نکته ای که جدی ترین لطمه را به فیلم می زند، فیلمنامه است. فیلمنامه ای که بویی از درام پردازی نَبُرده و بدین گونه ابداً ما را وارد اِدراک حسی با شخصیت هایش نمی کند؛ شخصیت هایی که به نظرم حتی به تیپ هم نزدیک نمی شوند و هیچ همذات پنداری با مخاطب ایجاد نمی کنند.  

 فیلم، صحنه های مختلفی از زندگی موری نشانمان می دهد؛ که اصلا پرداخت نمی شوند و هر بُرهه از زندگی اش خیلی سریع سپری می شود و عملا این ضربه ای جدی به درام می زند؛ چرا که درام، قابِ عکس های مختلف از زندگی یک یا چند شخصیت نیست، بلکه درام؛ نشانگر کنش هاست در برابر کِشمکِش ها و بدین گونه، ما را به اِدراک می رساند.

 موری در ابتدا خودنمایی می کند و از وضع هم اکنونش می گوید و این که چقدر ثروتمند است و ... . بعد مثلا قرار است "چگونگی" ثروتمند شدنش را بیان کند که به نظرم به شدت ابتدایی بیان می کند. به زندان می افتد و سپس آزاد می شود و بعد دست به عُصیان می زند! اما ما به عنوان مخاطب چه می شویم؟ هیچ! ما فقط در حال تماشای یک سری تصاویر بی معنی و بی منطقیم که آقای کارگردان را بدجوری شیفته خود کرده اند و البته ادای دِین های مسخره او به کارگردان های مختلف، که مثلا سکانس آخر اَدای دِینی است به فلینی بزرگ؛ هر چند بماند که بیشتر به توهین می ماند تا اَدای دِین؛ چرا که به نظرم اصلا به این فیلم نمی خورد و کاملا خارج از اثر است. 

 نکته دیگر آنکه، به نظرم اساسا این فیلم، باید بُلند ساخته می شد تا فراز و فرود شخصیت ها بهتر دیده شود، اما حیف که اسکورسیزی مجبور بوده که این فیلم را کوتاه بسازد که البته نتیجه اش این فیلم بد شده، که البته اگر بخواهیم کمی جانب انصاف را رعایت کنیم - هرچند که خیلی سخت می توانم انجامش دهم! - باید گفت برای فیلمسازی به آن سِن و با آن امکانات احمقانه؛ خیلی هم فیلم بدی نیست!

از اینکه سایت ما را انتخاب نموده اید خوشحالیم .ما سعی نموده ایم در این سایت به بررسی و نقد فیلم های روز دنیا و سینمای ایران بپردازیم که شما عزیزان می توانید با ما در تماس باشید .ستاره ها ملاک خوبی و بدی آثار نیست. فقط نقد است که فیلمها را ارزیابی می کند.

ارسال بررسی


برو بالا
0px
نقد و بررسی